Z římských fontán teče pitná voda pro Římany i turisty zdarma
Napsal uživatel Lucie Chvojková
Sobota, 25 Srpen 2012 13:19

Radiožurnál  25.8.2012

nasoni miniaturaTropická horka vyvolala debatu o tom, jestli města v Česku mají dostatek fontán a pítek. Řím takový problém nemá. Díky tradici antického akvaduktu a důmyslnému vodovodnímu systému se pyšní stovkami míst, kde se lidé mohou osvěžit. Pitná voda je do nich přivedena z kopců vzdálených 80 kilometrů. Krize sice donutila město snížit průtok vody na třetinu, ale pítka, kterým se kvůli jejich tvaru přezdívá „nasoni" neboli nosáči, zůstávají.

talkPřehrajte celý příspěvek

"Je to město vody, víte to?. Máme v ulicích k dispozici pitnou vodu úplně zdarma, říkáme jí žertem „starostova voda". Navíc má výbornou chuť... je přivedena do Říma z 80 km vzdálených kopců..." Řidič turistického minibusu v bílé košili a kravatě – elegantní Říman Giacomo - mezi turisty trochu vyčnívá.

Přišel se - tak jako oni -napít a osvěžit k jedné z fontánek, nebo chcete-li pítek, které jsou neodmyslitelnou součástí Říma. Že jsou v letní výhni všichni turisté bez rozdílu tímto římským privilegiem nadšení, o tom není pochyb. V barech a pouličních stáncích je chlazená voda dvakrát dražší než benzín- stojí i 2 Eura za půllitrovou lahvičku. S fontánami tak návštěvníci města ušetří pěkné peníze.

"Je to super, jinak bychom asi umřeli žízní a hlavně se utratí strašně moc peněz za to...." říká úlevně Vilma z Brna.

„Je to opravdu milé...ta možnost naplnit si láhev pitnou vodou...Člověk si připadá trochu jako v nějaké počítačové hře, fontány nejsou na každém rohu, takže je někdy musí docela hledat... ale je to paráda," směje e Němec Heinz z Roztocku.

Ukazuju jemu i jeho přítelkyni Nikol aplikaci ve svém telefonu, kterou jsem s nadšením objevila teprve před pár dny. Mapuje úplně všechny fontány v centru a zároveň zobrazuje polohu, kde se člověk právě nachází. A dá se stáhnout zcela zdarma.

Voda není byznys

Co je to asi za člověka, kdo takhle vyhledal, obešel a zakreslil více než 300 fontán? A co ho k tomu asi vedlo? Vidina tučného výdělku to evidentně nebyla. Našla jsem ho, takže odpoví sám:

„Bydlím u Kolossea a vídal jsem turisty, jak kupují drahou vodu. Úplně zbytečně. Pak jsem zjistil, že žádná mapa fontánek neexistuje. A to tu stojí stovky let. Tak jsem si řekl: Proč ji neudělat?"

Opálený Fabrizio di Mauro mi v tom tedy nad skleničkou osvěžujícího spritzu konečně udělal jasno. Nápad přišel před dvanácti lety. Následovaly roky mravenčí práce. Fabrizio mi vypráví,jak vyrostl v Africe, kde jeho otec pracoval jako inženýr. Možná proto je k nosáčům s pitnou vodou vnímavější než ostatní Římané a chce je zpřístupnit každému. A proč se nesnaží na svojí aplikaci vydělat?

„Nedokážu vydělávat na vodě. Tak jako nedokážu přijmout myšlenku, že bychom za ni měli platit. Bez vody člověk nepřežije. Africká škola života. Vnímám to jako jedno ze základních lidských práv! Proto taky nedokážu vydělávat na tom, že někomu ukážu, kde ta voda v Římě je."