Rozhlasové reportáže
Z římských fontán teče pitná voda pro Římany i turisty zdarma
Napsal uživatel Lucie Chvojková
Sobota, 25 Srpen 2012 13:19

Radiožurnál  25.8.2012

nasoni miniaturaTropická horka vyvolala debatu o tom, jestli města v Česku mají dostatek fontán a pítek. Řím takový problém nemá. Díky tradici antického akvaduktu a důmyslnému vodovodnímu systému se pyšní stovkami míst, kde se lidé mohou osvěžit. Pitná voda je do nich přivedena z kopců vzdálených 80 kilometrů. Krize sice donutila město snížit průtok vody na třetinu, ale pítka, kterým se kvůli jejich tvaru přezdívá „nasoni" neboli nosáči, zůstávají.

talkPřehrajte celý příspěvek

 
Není důležité vyhrát, ale ovčařit, znělo na Sardinii
Napsal uživatel Lucie Chvojková
Neděle, 22 Červenec 2012 00:47

Radiožurnál, Zápisník zahraničních zpravodajů,  22.7.2012

ovcacka olympiada miniaturaNa olympiádu do Londýna míří tisíce sportovců a milióny návštěvníků. Jsou však místa, kde se k olympiádě staví po svém. Například na Sardinii si vytvořili svoji vlastní olympiádu – ovčáckou. Podíváme se na ní spolu s naší spolupracovnicí Lucií Chvojkovou.

 

talkPřehrajte si celý příspěvek

 
S prosciuttem je to jako s dítětem, vědí v severoitalském Saurisu
Napsal uživatel Lucie Chvojková
Neděle, 15 Červenec 2012 00:25

2677639--lucie-chvojkova-s-bratry-massimem-a-sandrem-majiteli-pivovaru-zahre--1-610x0p0Radiožurnál 15.07.2012

Severoitalské městečko Sauris se i dnes nese ve znamení oslav prosciutta neboli šunky. Svátek se neomezuje jen na stánky na návsi, ale šunkou to voní ve všech zákoutích této malebné horské vesničky. Můžete tady dokonce ochutnat i poměrně neobvyklé gastronomické speciality – nejen prosciutto, ale i uzené pivo a třeba také pivo z konopí nebo třetinku plzně. Asi byste ji však nepoznali.

talk Přehrajte si celý příspěvek

 
Když v Itálii objevili domky na kůlech, vzbudilo to poprask
Napsal uživatel Administrator
Pondělí, 06 Srpen 2012 12:51

Radiožurnál 6.8.2012

ILedro - domky na kulechtálie je bezedná pokladnice archeologie. A tak není divu, že památek zapsaných na seznam UNESCO tam najdeme pěknou řádku. Dnes se podíváme na nováčka, který je na seznamu teprve dva roky. Ve skutečnosti však patří k těm úplně nejstarším. Domky na kůlech neboli palafitti v severoitalském horském údolí Valle di Ledro nás totiž vrátí o tisíce let zpátky. Vody tamního jezera Ledro vydaly tento poklad teprve před devadesáti lety.

talkPřehrajte celý příspěvěk

 
Italské Parmě hrozí bankrot, bývalí zastupitelé nezvládli investiční politiku
Napsal uživatel Lucie Chvojková
Sobota, 21 Červenec 2012 01:52

Radiožurnál 21. července 2012 

cibus miniaturaMetropole italské gastronomie Parma se potácí ve vážných finančních problémech. Nad městem proslaveným uzenou šunkou a parmazánem Parmigiano Reggiano visí hrozba bankrotu. Vedle Sicílie je Parma další ekonomickou rozbuškou Itálie. Vlajková loď potravinářského průmyslu na Apeninském poloostrově tak k větší důvěře v italské hospodářství právě nepřispívá. Parma patřila doteď mezi nejbohatší města Itálie. V jejím rozpočtu je ale neuvěřitelný dluh ve výši 600 - 800 miliónů Eur, který navíc kvůli penále za neplacení závazků i nadále roste. Špatnou finanční situací italské Parmy se zabývala spolupracovnice Radiožurnálu Lucie Chvojková.

 
Světlým bodem zemětřesení je zlepšení mezilidských vztahů, říkají Italové
Napsal uživatel Lucie Chvojková
Pondělí, 25 Červen 2012 00:11

Radiožurnál 25.6.2012

mirandola miniaturaItalové z oblastí zasažených zemětřesením už překonali prvotní šok. Jejich život se ale vrací do normálu jen pomalu. Země se navíc stále ještě občas lehce zatřese, a to jim na klidu nepřidává. Alespoň nějaké dobré zprávy však přicházejí. Neštěstí obyvatele sblížilo a jejich vztahy se zlepšily.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Další > Konec >>
Strana 1 z 2