O mně

Lucie Chvojková

 

Novinářka se specializací Itálie, cestovatelka, podnikatelka, tlumočnice, překladatelka z italštiny, průvodkyně po Itálii.

Motto: Kamkoliv jdeš, jdi celým svým srdcem. /Konfucius/Já a Itálie

Narodila jsem se v. r. 1975 v Mostě a vyrostla v Kadani, kde jsem také vystudovala Gymnázium a studium zakončila maturitní zkouškou z češtiny, němčiny, francouzštiny a ekonomie. Jazyky mě vždycky bavily.

Itálie vstoupila do mého života už v šestnácti letech a rozhodně to nebylo po špičkách. Byl to spíš pěkný uragán, který zásadně ovlivnil můj další život. S atletickým oddílem jsem tehdy odjela na výměnné závody do toskánské Massa Carrary. Itálie mne natolik oslovila, že když jsem se po týdnu vrátila domů, téměř jsem přirostla k učebnici italštiny pro samouky a kazetám Erose Ramazzottiho, což byla tehdy jediná v Čechách dostupná italská hudba přijatelná pro náctiletou dívku. Nutno přiznat, že svou roli v této nové vášni sehrála také platonická láska k jednomu italskému atletovi.

 
Italský Don Quijote na volné noze

Často dostávám otázku, jak se může člověk jako novinář na volné noze uživit... Naposledy jsem ji dostala před dvěma dny v rozhovoru o Itálii pro pořad Před půlnocí (Česká televize). Už z formulace položené otázky je jasné, že těžko.

V praxi to znamená, že člověk po redakcích chce, aby mu platily za články a reportáže, které mají od kmenových novinářů zadarmo. Což je v době škrtů a ztenčování redakčních rozpočtů stále těžší. Jedinou šancí je za prvé nemít novinařinu jako jediný zdroj obživy, ale zároveň si udržet dostatečný časový prostor, aby se jí mohl věnovat. A za druhé nabízet materiály, které zaměstnanci redakce nabídnout nemohou. Mít úzkou specializaci, hlubokou znalost dané problematiky a k tomu dobře a čtivě psát. Volit aktuální a zajímavá témata a zaujmout jejich nabídkou vedení redakce natolik, aby na trhu zaplaveném neuvěřitelným množstvím dalších titulů v rámci konkurenčního boje přece jen ještě jednou nehlubokou kapsu prohledalo a něco z ní vyškráblo. Neklesat na mysli, když se vedení redakcí často mění, předchozí dohody padají a člověk opakovně začíná stále od nuly.